Náš sponzor

eukanuba.png

genomia_logo_new.png

Jste zde

Domů

Povídání k SVP Brno

Vážení přátelé,
ráda bych se pár slovy zmínila o klubových výstavách plemen King Charles spaniel a Japan chin v Brně, které jsem v pátek 24.10. posuzovala.
Velmi si vážím toho, že jsem byla na v podstatě největší klubovou akci pozvána a opravdu jsem byla velmi zvědavá na úroveň předvedených pejsků.
Jako první se předvedli japánci a já z nich byla nadšená. Všichni do jednoho byli na výstavu skvěle připravení a to se netýká jen šampónu a kartáčů, ale hlavně výstavního tréninku a především vztahu mezi majitelem a pejskem. Všichni vaši na výstavě předvedení pejskové i fenky byli ve skvělé formě a na stole (když jsem se s nimi mazlila) mi povídali, že se mají dobře, jejich rodiny je milují a hlavně bez odmlouvání poslouchají... a tak to má být :-)
Opravdu hodně jsem se rozmýšlela u dvou tříd - bílo-černé fenky ve třídě dorostu byly obě naprosto dokonalé, půvabné a sebevědomé, takže moje konečné rozhodnutí nebylo vůbec spravedlivé, protože známku VN1 měla dostat Nugetka i Quinna... 
Ve třídě mladých byly dvě bílo-červené fenky, u kterých jsem také musela hodně přemýšlet. Ynota Bene byla v podstatě již hotová mladá dáma oproti Zorthé, která byla teprve na začátku svého dospívání, ale to je v pořádku, protože třída mladých je tu právě pro takové slečny. Možná, že vás moje rozhodnutí překvapilo, ale Zorthé mě oslovila nejen pevnou kostrou, ale hlavně neuvěřitelně krásným výrazem, který nakonec v mém posuzování rozhodl.
Vítězný pejsek Poeto mi není neznámý, měla jsem tu čest jej posuzovat na jarní NVP v Ostravě a již tam jsem mu s chutí dala titul BOB. Od té doby nejen že dospěl v překrásného a podle mého názoru naprosto standardního jedince, ale i jeho projev, chování na stole a předvedení mě utvrdilo v názoru, že je to pejsek, kterému vítězství na klubové výstavě právem náleží. Gratuluji jeho majitelce k tak nádhernému japánkovi a doufám, že budu mít možnost jej sledovat v jeho jistě zářné výstavní kariéře.
Plemeno King bylo zastoupeno především zahraničními vystavovateli, což mě trošku mrzí, protože jsem se těšila na naše odchovy. Byla jsem zvědavá, jakým směrem se ubírá moje druhé nejoblíbenější plemeno pejsků...no, tak třeba příště.
Zahraniční jedinci byli velmi krásní, ale na můj vkus příliš "výstavní". Aby nedošlo k nedorozumění, tak tím PŘÍLIŠ mám na mysli styl předvádění, kdy je pejsek veden na napnutém vodítku bez možnosti přirozeného projevu a bohužel stejným způsobem je předváděn i na stole. Z tohoto důvodu jsem jako nejkrásnějšího jedince plemene zvolila půvabnou mladou fenku v barvě black and tan -  Indianu, která měla při svojí prezentaci k dokonalému exteriéru ještě spontánní projev - jako jediná z těch nádherných, až příliš statických zahraničních pejsků si ke mně dovolila otočit při posouzení na stole hlavu...
Asi to bude mým věkem, nebo co, ale dnes si daleko víc než dřív cením (spolu s perfektním vzhledem) nikoliv strojové mechaniky pohybu, ale přirozeného předvedení, projevu individuality a především "souznění" handlera se psem a to jsem u většiny těch TOP psů postrádala.
Na závěr mého povýstavního zamyšlení vám všem děkuji, že jste s důvěrou svěřili své pejsky a fenky mému posouzení, děkuji za příjemnou atmosféru velice dobře připravené výstavy a těším se, že se spolu zase někde potkáme.
Míša Čermáková
www.zlaty-kavalir.cz
P.S. A pozdravujte ode mně svoje pejsky :-)