Náš sponzor

eukanuba.png

genomia_logo_new.png

Jste zde

Domů » Chov » O plemeni - King Charles Spaniel

KING CHARLES SPANIEL - zařazení

KING CHARLES SPANIEL
King je málopočetné plemeno, řadí se do 9. skupiny FCI – společenští psi.
King byl velmi dávno vyšlechtěn ve Velké Británii, je předchůdcem známějšího Kavalír King Charles španěla. Pokud jste někdy na starodávných obrazech na hradech a zámcích spatřili pejska, je hodně pravděpodobné, že namalován byl právě King. V těchto dobách byl King velmi oblíben a páni na hradech jich vlastnili hned několik. Jedná se o plemeno nenáročné, velmi mazlivé, kterému ke spokojenosti stačí pouze majitelova láska a péče. Ani na pohyb není king příliš náročný, i krátké procházky mu ke spokojenosti bohatě postačí. Péče o srst není vůbec náročná, přestože King patří mezi dlouhosrstá plemena. Hmotnost se pohybuje přibližně od 3 do 7 kg.
Jak již bylo řečeno, je King vzácné plemeno a ve světě je pouze několik chovatelských stanic, které se chovu věnují. V České republice se toto plemeno chová 17 let a do plemenné knihy bylo za tuto dobu zapsáno méně než 800 jedinců. Rodí se tzv. strakaté barvy, tedy trikolor a blenheim – základní barva je perlově bílá, zbarvení na hlavě musí být pravidelné – velkou předností je barevná korunka nahoře na hlavě, na těle nesmí převládat bílá ani barevná plocha, dále pak tzv.jednobarevné barvy, tedy black & tan a ruby, tady je žádoucí aby se nevyskytovala bílá barva a to ani v odznacích na hrudi, upřednostňováni jsou jedinci bez výrazných bílých znaků. Tělo je pokryto dlouhou jemnou srstí, hustěji osrstěné jsou uši, na nohách chlupy tvoří praporce. Dobře osrstěný dlouhý ocásek je předností hrdého kinga.

King se vyskytuje ve 4 barevných variantách:

Princ Charles spaniel - černobílá barva s pálením – tzv. trikolor
Blenheim spaniel - perlově bílý pes s kaštanovými skvrnami – tzv. blenheim
King Charles spaniel - černá barva s pálením – tzv. black & tan
Ruby spaniel - kaštanově hnědá barva – tzv. ruby
Toto jsou základní údaje o Kingovi, existuje také plemenný standard, což je výklad toho, jak by měl King vypadat, k chovu se doporučují psi co nejvíce se tomuto standardu přibližující.